حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح یزدی: راه دستیابی به علوم انسانی واقع نما، توجه به اسلام است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح یزدی:

راه دستیابی به علوم انسانی واقع نما، توجه به اسلام است

اینکه می‌گوییم علوم انسانی باید اسلامی شود چون معتقدیم که اسلام برای سعادت بشر برنامه دارد و چون این برنامه از سوی خالق بشر آمده است بهتر می‌تواند سعادت دنیا و آخرت انسان را تامین کند.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح یزدی در در دیدار جمعی از  اعضاء هيأت علمي دانشگاه فردوسي مشهد که در سالن اندیشه مؤسسه برگزار شد در سخنانی گفت: علوم انسانی یک دسته بندی است که خیلی سابقه طولانی در علم بشر ندارد.

وی افزود: امروز جریان مسلط علوم انسانی در جهان در ابعاد کاربردی مختلف وجود دارد و یکی از اهداف این علوم این بود که ناهنجاری هایی را اصلاح کند.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان ساخت: علوم انسانی توصیفی در صورتی اسلامی خواهند بود که مبانی دینی را در ابعاد و سطوح مختلف خود در نظر بگیرند و نتایج آنها با آموزه‌های اسلامی سازگار باشد یا حداقل ناسازگار نباشد.

وی گفت: برای سازگاری این علوم با تعالیم اسلامی و دینی نیاز به یک فعالیت بزرگ بود که می‌بایست در جامعه علمی ایران اسلامی شکل می‌گرفت تا به تدریج ثمرات خود را به جامعه جهانی عرضه کند لذا مساله علوم انسانی اسلامی در مجامع علمی به یک مساله روز تبدیل و تلاش‌های زیادی برای تبیین معنا و لوازم این کار انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصباح یزدی ابراز داشت: ریشه همه تحولات و اختلاف نظرها در این بود که انسان را چگونه می‌دیدند؛ اگر انسان را یک موجود صرفا فیزیکی و مادی و طبیعی درنظر بگیریم در این صورت راه شناختش تنها تجربه است اما اگر انسان ابعاد بی نهایتی زیادی دارد که در دنیا محدود نمی‌شود و مقدمه ای است برای زندگی ابدی او، دیگر نمی‌توان بدون توجه به ابعاد ابدی به انسان توجه کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصباح یزدی ابراز داشت: اینکه می‌گوییم علوم انسانی باید اسلامی شود چون معتقدیم که اسلام برای سعادت بشر برنامه دارد و چون این برنامه از سوی خالق بشر آمده است بهتر می‌تواند سعادت دنیا و آخرت انسان را تامین کند.

وی گفت: اگر می‌خواهیم علوم انسانی واقع نما داشته باشیم که برنامه ای برای سعادت بشر داشته باشد باید به سراغ زاویه نگاه اسلام باشیم و در کنار توجه به آیات و روایات اهل بیت(ع) به عقل هم توجه کنیم چرا که در بسیاری از جاها از جمله شناخت اصول دین ما تنها از عقل کمک می‌گیریم.

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir