بیانیه تحلیلی انجمن فارغ‌التحصیلان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

بسمه تعالی

بیانیۀ تحلیلی انجمن فارغ التحصیلان مؤسسۀ آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

در آستانۀ فرا رسیدن یوم الله سیزدۀ آبان

با تقدیم سلام و تحیت فراوان و اهداء درود و صلوات بی­پایان به ساحت قدس حضرت ختمی مرتبت (صلّی الله علیه و آله) و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، همراه عرض تسلیت به پیشگاه با عظمت حضرت ولی عصر عجلّ الله تعالی فرجه الشریف و مقام معظم رهبری و ملت غیور ایران و خانواده­های شهیدان، به مناسبت شهادت نیروهای بسیجی و امنیتی و مردمی در حوادث اخیر کشور، همچنین تسلیت ویژه با اندوه جان­گداز بابت  شکسته شدن حرمت حریم احمدی شاهچراغ علیه السلام و شهادت مظلومانۀ زائران بی­دفاع آن حرم قدس الهی، افزون بر طلب صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه پروردگار مهربان  برای بازماندگان

 سیزدهم آبان یکی از برجسته­ترین ایام الله انقلاب اسلامی را باید به مثابۀ سنگری بنیادین برای حراست از کیان و حیثیت انقلاب و میدانی برای تقویت و استحکام کمی و کیفی نظام جمهوری اسلامی در مبارزۀ بی امان با استکبار جهانی دانست. سه رویداد مهم و کلیدی این روز بزرگ شامل تبعید امام امت به ترکیه در نقطۀ آغازین قیام آن بزرگوار راحل و به خاک و خون نشاندن و شهادت 56 دانش آموز نوجوان و جوان توسط رژیم سفاک پهلوی در امتداد راه پر فراز و نشیب پیروزی انقلاب اسلامی و  سرانجام فتح و تسخیر بزرگترین سنگر جاسوسی استکبار و کفر جهانی در تهران در تداوم مسیر این پیروزی تا تحقق آرمان­های انقلاب اسلامی همه به یوم الله سیزدۀ آبان رنگ و روی ویژه­ای بخشیده­اند. چه کسی باور می­کرد فریادهای خروشان امام جواب دهد و شهادت مظلومانۀ نوجوانان و جوانان بی­دفاع اثر گذارد و لانۀ جاسوسی و  مفسده انگیز آمریکا به تصرف درآید و برای رژیم خونخوار آمریکا فضاحت جهانی به بار آورد؟!

هرگز نسزد که ما احیانا خواب بمانیم و دشمن بیدار باشد و همچنان در صدد مکر و فریب و گمراه­سازی برآید. هرگز مباد که ما ناخواسته و نادانسته غفلت بورزیم و دست از فعالیت­های جهادی بشوییم و دشمن همچنان در پشت و روی صحنۀ فتنه­انگیزی فعال و هشیار به خیانت و جنایت خود ادامه دهد. نکند ما در جریان مبارزه با استکبار جهانی از کنار ترفندها و فتنه­برانگیزی­های دشمن به سادگی و بی­خیالی گذر کنیم و در برابر فجایعی که بر اسلام و امت و انقلاب اسلامی بار می­گردد چشم فرو بندیم. گو اینکه دشمن دانسته و حساب شده آتشی را برافروخت تا درست در آستانۀ سالگشت 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا همۀ امور روند معکوس به خود پذیرد و جانی از ملت و نظام و انقلاب اسلامی ستانده شود تا دیگر نه تنها ایران که هر جا و هر ملتی هوس مبارزه با استکبار را از سر خویش بیرون کند. دشمن مستکبر ما کینۀ امامی را به سینه گرفت که با فریاد حق­طلبی خود در چهارم آبان 1343 علیه لایحۀ "اجازۀ استفادۀ مستشاران آمریکایی در ایران از مصونیت­ها و معافیت­های قرارداد وین" مشهور به "کاپیتولاسیون" بنیان­های کاخ آرزوهای شیطان بزرگ را در هم شکستند. امام با بصیرت نافذ و دوراندیشانۀ خویش در اجتماع بزرگ مردم و حوزویان در آن تاریخ فریاد برآوردند:

 عزت ما پایکوب شد، عظمت ایران از بین رفت، عظمت ارتش ایران را پایکوب کردند. قانونی را به مجلس بردند که در آن ما را ملحق کردند به پیمان وین… که تمام مستشاران نظامی آمریکا با خانواده‌هایشان، با کارمندهای فنی‌شان با کارمندان اداری‌شان، با خدمه‌شان… از هر جنایتی که در ایران بکنند، مصون هستند. ملت ایران را از سگ‌های آمریکا پست‌تر کردند… آقا من اعلام خطر می‌کنم، ای ارتش ایران من اعلام خطر می‌کنم، ای سیاسیون ایران من اعلام خطر می‌کنم… والله گناهکار است کسی که فریاد نکند. ای سران اسلام به داد اسلام برسید. ای علمای نجف به داد اسلام برسید. ای علمای قم به داد اسلام برسید ... (امام خمینی (ره)، 4 آبان 1343).

این فریاد رسا و به هنگام  و هشدار دهنده بذر حرکتی مبارک و ارزشمند را در سرزمین ایران افشاند که به برکت هشیاری و قیام الهی مردم و تقدیم شهدا رفته رفته به ظهور انقلابی انجامید که با خون شهیدان آبیاری و تناور گردید و ثمرات و برکاتش بسیاری از آفاق جهان را درنوردید. داغی که قیام امام و امت بر جان و نهاد دشمن مستکبر گذاشت با گسترش امواج انقلاب اسلامی سوزاننده­تر شد و آرامش و آسایش دشمن را در هر کجای جهان که حضور داشت بر هم زد و ترفندهای ننگین و شومش را به بازی گرفت. در نقطۀ مقابل، دشمن نیز از آغاز نهضت امام تا هم اکنون و پس از این تمام طرح و برنامه و تلاش و اهتمام خویش را به کار بسته است تا به خیال واهی خود نابودی نظام را شاهد باشد و در راستای نابودی کامل انقلاب و جمهوری اسلامی به آمال و آرزوهای مستکبرانه­اش دست یازد. فتنه­ها یکی پس از دیگری با رویکردهای گوناگون سیاسی، حقوقی، اقتصادی و فرهنگی و با بهانه­های تقلب و گرانی و اخیرا به بهانۀ حجاب اجباری، با بکارگیری گذر واژه­های سوگیرانه، با فراخوانی جریان­های برانداز و اخیرا با همراه­سازی احزاب و گروهک­های کومله، دموکرات، منافقان، بهائیان، سلطنت­طلبان و تعدادی به اصطلاح نام­آوران و جمعی از اصلاح­طلبان و با روندی از فاصلۀ زمانی ده­ساله تا دو  و سه ساله روی داد تا احیانا با شیبی به ظاهر تند در اذهان ساده اندیش چنین القا شود که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی حتمی و بسیار نزدیک است.

این ساز شیطانی به قدری تند و سحرآمیز بود که دختران و پسران جوان فریب خوردۀ اغتشاشگر را به این امید واهی مسحور خود ساخت که تصور کنند با یک حرکت سادۀ ایذایی و تخریبی و با همراهی جمعیتی نه چندان فراوان ظرف مدتی بسیار کوتاه نظام جمهوری اسلامی را سرنگون خواهند ساخت. در میان دستگیرشدگان بودند پسران و دختران جوانی که اظهار می­داشتند ما بر ماندن در صحنۀ اغتشاش و ویرانگری اصرار می­ورزیدیم تا چه بسا پس از دو سه روزی که نظام ساقط شد خود را در جایگاه نیروهای انقلابی برانداز ببینیم و به این جایگاه مباهات کنیم. زهی خیال باطل! و البته زینهار از قدرت و برد رسانه­ای فضای مجازی که چنین خیال وسوسه­انگیزی را در نظر نسل نوجوان و جوان ما واقع نمایی می­کنند! یادمان نرفته است که پیش از این نیز صدام، منافقین و پشتیبانانشان از دولت­های غربی و وابستگان آنها نیز مصمم بودند با سرنگونی نظام جمهوری اسلامی، کشور را فتح و تجزیه کنند. در اغتشاشات اخیر نیز همۀ احزاب ابلیسی به سرفرماندهی آمریکا و اروپا آمده بودند که هر چه زودتر سرنگونی انقلاب و نظام را جشن بگیرند و بر روی تلی از ویرانی­ها و تپه­ای از کشته­ها به رقص و پایکوبی بپردازند. اما چه شد آن همه هیاهوی رسانه­ای دشمن و آن همه ویرانگری و قتل و غارت مزدورانشان ؟ دست دشمن از آستین جنایتکارانی چون داعش و منافقین و سلطنت­طلبان و اوباش و جرثومه­های فساد بیرون آمد و سرانجام با کشتار بی­رحمانۀ زائران مظلوم آستان مقدس حضرت احمد بن موسی شاهچراغ علیه السلام ماهیت کثیف خود را بیش از پیش آشکار ساخت. باشد تا ملت بداند پشت این فسادانگیزی­ها چه دست­های پلید و مرموزی در کار  است.

انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل (رحمه الله) نسلی را پروراند که کمر همت بر مبارزه با دشمنان داخلی و خارجی بربست. در امتداد چنین نسل مؤمن و غیور بود که انقلاب اسلامی مسیر رشد و تعالی را با پرورش نسل دوم و سوم و نسل­های پس از این در پرتو زعامت و ولایت مقام معظم رهبری (دام ظلّه العالی) به سلامت طی کرده و همچنان طی خواهد کرد. روایت ایمان و غیرت ملت بزرگ ایران هرگز و به هیچ وجه در حضور انقلابی اولین نسلی که به پیروی از امام راحل (ره) قیام کردند محصور و محبوس نمانده و نخواهد ماند. چنین روایتی بلکه در تداوم راه پر فراز و نشیب انقلاب روایت راستین جوانان مؤمن سرافراز برومندی است که با گذشت بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب و در آستانۀ ورود به دهۀ پنجم هنوز با پیروی از منویات امام و رهنمودهای مقام معظم رهبری و با الهام از عهد و میثاقی که پدران و مادران و برادران و خواهران مؤمن و غیورشان از آغاز شروع نهضت با اسلام و انقلاب و آن دو پیشوای عالیقدر بستند در ایجاد و تجدید پیمان خود با اسلام و انقلاب و رهبری همچنان استوار و هم صدایند. ایران عزیز ما به برکت نسل­های ولایی و انقلابی خود در عرصه­های گوناگون علمی و پزشکی و فناوری و هسته­ای و فرهنگی و سیاسی خوش درخشید و چندین رتبه ارتقاء یافت تا در تمام این عرصه­ها در جایگاه قدرت اول منطقه بر فراز قلۀ اقتدار و افتخار مستحکم و پابرجا بایستد و در عرصۀ جهانی و بین المللی در مقایسه با بسیاری از کشورهای مطرح حایز رتبه­های برتر شود و این میسر نگشت مگر به برکت اسلام و انقلاب اسلامی و بینش ولایت­مداری و روحیۀ شهادت طلبی مردم.

دشمن تمام توان خویش را در جهت براندازی نظام و نابودی انقلاب اسلامی به کار گرفت تا مردم و نظام جمهوری اسلامی را با فتنه­های براندازانه و چالش­ها و پیامدهای ناشی از آن درگیر سازد و ایران عزیز و سربلند را تکه پاره و به چند کشور کوچکتر ناتوان و نیازمند غرب تجزیه کند. لیکن این عنایات الهی بود که در تقابل با همۀ تدارکات گستردۀ ویرانگر نظامی و غیر نظامی و صرف هزینه­های سرسام­آوری که دشمن طی بیش از چهار دهه متحمل گردید، بار دیگر خداوند منان منت نهاد و الطاف بیکران خویش را بر سر و روی کشور و انقلاب گستراند و بر تأییدات رهبر عظیم الشأن انقلاب افزود تا معظم له با درایت­های الهی و راهبردهای مدبرانۀ خود نظام و کشور و ملت را از بحران­های سهمگین به سلامت برهانند و به ساحل نجات رهنمون گردند. باید به درگاه الهی بسیار شاکر بود که دشمنان احمق در اوج حماقت خودشان با اغتشاشاتی که به پا کردند موجب شدند لانه­ها و اماکن تیمی سرشاخه­های اصلی اغتشاشاگران سفاک آشکار گردد و در تصرف نیروهای امنیتی قرارگیرد و جمع کثیری از فعالان اصلی و مهره­های کلیدیشان شناسایی و رسوا و دستگیر شوند. دولت­های غربی فتنه­گر همواره چاهی می­کنند که خودشان در درون آن سرنگون می­شوند، اما عبرت نمی­گیرند. در این اوضاع و شرایط مجبورند تاوان همۀ شیطنت­های خود را به کمال و تمام بپردازند.

ملت ما به درستی می­دانند که نباید فریب ترفندهای دشمن را خورد. مردم ما به خوبی هشیار و آگاهند که تمامی نقشه­های شیطانی در اردوگاه­های سیاسی غرب سرشته و پردازش می­شود. از این رو، عزم خود را بر مبارزات بی­امان با دشمنان جزم می­کنند و فریب­خوردگان داخلی را متنبه و از کردارشان پشیمان می­سازند و دست دشمنانی را که از ساده­لوحی آنان سوء استفاده می­کنند کوتاه خواهند کرد. بدیهی است این مهم جز با حضور مستمر و فوری در سنگر جهاد تبیین میسر نمی­گردد.

یکی از اهداف دشمن در فتنۀ اخیر فرهنگی جابجا سازی معروف و منکر و پیشگیری از فریضۀ امر به معروف و نهی از منکر بود. برای مقابله با این هدف شوم، دستگاه­های امنیتی و فرهنگی و نظارتی باید نسبت به انجام وظایف شرعی و قانونی خود بدون کمترین انفعال و سستی اهتمام بیشتری به عمل آورند و دشمنان را از عملکرد ننگینشان پشیمان کنند و اسباب دل­گرمی و تقویت روحیۀ شیفتگان و دلدادگان به اسلام و انقلاب را  فراهم سازند. در چنین اوضاع و شرایطی باید قدردان نیروهای مخلص و فداکار بسیجی و انتظامی بود که با تمام وجود شجاعانه به دفع حملات اوباش و اغتشاشگران پرداختند و مظلومانه رنج مردم بی­دفاع را به جان خریدند و حتی بار غفلت­ها و ترک فعل برخی از نهادهای مسئول را بر دوش کشیدند و فحاشی­ها و زخم زبان­ها را تحمل کردند و در راه دفاع از کیان و حیثیت انقلاب و نظام و کشور و ملت شهدای گرانقدری را تقدیم نمودند.

انتظار می­رود دستگاه­های امنیتی و قضایی کشور بدون هدر دادن فرصت با تدابیر کامل و مؤثر درسی فراموش ناشدنی به سرشاخه­ها و سر سلسله جنبانان اغتشاشات بدهند و با کسانی که در فضای مجازی سوء مدیریت داشتند و یا متهم به ترک فعل هستند با برخورد قاطعانه نسبت به محاکمۀ آنان اهتمام ورزند. همچنین انتظار می­رود مبلغان و مربیان فرهیخته در سنگر جهاد تبیین با درایت و بردباری کافی اولا فریب­خوردگان ساده اندیش را از تیررس اغتشاشگران و جانیان ردیف اول برهانند و ثانیا در پرتو روشنگری­ها، مردم و به ویژه نوجوانان و جوانان را از بصیرت کافی در برابر آشوب­ها و فتنه­گری­ها برخوردار سازند، مبادا در لحظات بحرانی آلت دست دشمن و آتش بیار معرکه­ها باشند. افزون بر این، شورای عالی فضای مجازی  لازم است در راستای تحقق منویات امام و رهبری هر چه سریع­تر با گسترش و تقویت ایستگاه­ها و سکوهای ملی اطلاع رسانی و اعتبار و اختصاص فضاهای رسانه­ای مناسب جهت انتشار و ترویج فعالیت­های آموزشی ـ تربیتی، فرهنگی ـ سیاسی، اقتصادی ـ تجاری و ... همسو با انقلاب و نظام، اقدامات ضروری واساسی را به عمل آورد تا اذهان ملت را ازسلطۀ رسانه­ای بیگانگان و براندازان رهایی و مصونیت بخشد. 

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir