معرفی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

«این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»

 مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

 

مؤسسه‏ آموزشی‏ و ‏پژوهشی امام خمینی(ره) تحت نظارت عالیه مقام معظم رهبری «دامت‌بركاته» اداره می‏‌شود و رئیس و مدیر آن از سوی رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالي» تعيين می‌شود. اين امر مهم از سوی معظم‌له به فيلسوف و حكيم فرزانه حضرت استاد علامه محمدتقی مصباح يزدی «رضوان الله تعالی علیه» واگذار شده بود. ايشان به‌عنوان يك فقيه، مفسر، فيلسوف، ژرف‌انديش متفكر و آينده‌نگر و صاحب‌نظر در مسائل اساسی اسلامی، از ديرباز، مسائل و مشكلات حوزه‌های علميه و نيازهای جامعه و نظام اسلامی را به ‌صورت عميق شناخته و در راستای آن به ارائه طرح‌ها و برنامه‌های بديع پرداختند كه از آن جمله می توان به تأسيس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) و هدايت، مديريت و توسعه كمی و كيفی آن اشاره کرد. پس از رحلت آن پیر فرزانه هم اینک ریاست مؤسسه از طرف رهبر معظم انقلاب بر عهده حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ محمود رجبی واگذار شده است.

 

معاونت آموزش

معاونت آموزش، متصدی  امور آموزشي مؤسسه  در سه مقطع كــارشــناسی (حضوری و نیمه حضوری)،كارشناسی ارشد و دكتری می‌باشد. هم‌چنین، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای مراکز مختلف دیگر بر عهده این معاونت است.  اين معاونت فعاليت‌هاي آموزشي خود را در چارچوب مصوبات شوراي عالي حوزه، شوراي عالي انقلاب فرهنگي و با كسب مجوز و نظارت رسمي وزارت علوم تحقيقات و فناوري انجام مي‌دهد. اين معاونت عهده‌دار برگزاري رشته‌هاي مختلف در گروه‌های: معارف اسلامی و ادیان، اقتصاد، تاریخ، جامعه‌شناسی، حقوق، روان‌شناسی، علوم تربیتی، علوم سیاسی، علوم قرآنی، اخلاق، فلسفه، کلام و مدیریت در مقاطع كارشـنـاسـي، کارشنـاسـی ارشــد و دكتــری مي‌باشد. هدف اصلي اين معاونت، ايجاد فضا و امكانات لازم براي دانش‌پژوهان و تربيت محققين و نظريه‌پردازاني است كه با تسلط بر مباني اسلامي، بتوانند نظريه‌هاي مختلف در علوم انساني را نقد و بررسي، و ديدگاه اسلام را در این  زمینه تبیین نمایند و پاسخ‌گوی نیازهای اجتماعی، فکری و فرهنگي جامعه اسلامي باشند.

http://edu.iki.ac.ir

 تلفن: 32113110-025

 

آمار دانش‌پژوهان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

 

دوره

 

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

دانش

پژوهان

جاری

حضوری

670

258

161

نیمه حضوری

503

 

 

فارغ

التحصیلان

حضوری

2511

1146

231

نیمه حضوری

359

 

 

 

معاونت پژوهش

پژوهش و تولید علم در حوزه علوم انسانی اسلامی و نقد عالمانه نظریه‌‏های سایر مکاتب در این حوزه، از رسالت‏‌های اصلی حوزه معاونت پژوهش است. تولید علم اسلامی در حوزه علوم اسلامی و دفاع مستدل از اندیشه‌‏های نوین اسلامی، تدوین آثار فاخر در عرصه‏‌های گوناگون دانش اسلامی و علوم انسانی، تدوین متون درسی برای بخش آموزش حضوری و سایر مراکز وابسته به مؤسسه و تبادل علمی با مراکز حوزوی و دانشگاهی در داخل و خارج کشور، از جمله برنامه‌‏های معاونت پژوهش در راستای تحقق چشم‏‌انداز ده ساله مؤسسه و نیل به اهداف پژوهشی آن می‏‌باشد.

معاونت پژوهش مؤسسه برای رسیدن به اهداف پژوهشی مندرج در سند چشم‌‏انداز مؤسسه، از همکاری اعضای هیئت علمی، محققان و همکاران علمی در قالب 15 گروه علمی بهره می‏‌گیرد.

http://research.iki.ac.ir

025-32113435

 

نشریات علمی معاونت پژوهش

ردیف

عنوان نشریه

رتبه

1

دو فصل‏‌نامه «معرفت اقتصاد اسلامی»

علمی - پژوهشی

2

دو فصل‌‏نامه «تاریخ اسلام در آینه پژوهشی»

علمی - پژوهشی

3

دو فصل‌‏نامه «قرآن شناخت»

علمی - پژوهشی

4

دو فصل‌‏نامه «معرفت سیاسی»

علمی - پژوهشی

5

دو فصل‏‌نامه «معرفت کلامی»

علمی - پژوهشی

6

فصل‏‌نامه «روان‌‏شناسی و دین»

علمی - پژوهشی

7

فصل‏‌نامه «معرفت ادیان»

علمی - پژوهشی

8

فصل‏‌نامه «معرفت فرهنگی اجتماعی»

علمی - پژوهشی

9

فصل‌‏نامه «معرفت فلسفی»

علمی - پژوهشی

10

دو فصل‏‌نامه «اسلام و پژوهش‌‏های تربیتی»

علمی - پژوهشی

11

دو فصل‏‌نامه «اسلام و پژوهش‏‌های مدیریتی»

علمی - ترویجی

12

دو فصل‌‏نامه «معارف عقلی»

علمی - ترویجی

13

دو فصل‏‌نامه «معرفت اخلاقی»

علمی - ترویجی

14

ماهنامه «معرفت»

علمی - ترویجی

15

دو فصل‌‏نامه «عیار پژوهش در علوم انسانی»

علمی - ترویجی

16

دو فصل‏‌نامه «انوار معرفت»

علمی - پژوهشی

17

دو فصل‌‏نامه «معارف منطقی»

علمی - پژوهشی

18

دو فصل‏‌نامه «اندیشه‌‏های حقوق عمومی»

علمی - ترویجی

19

semiannua horizons of thought

علمی - تخصصی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نشریات عمومی

1. خانه خوبان

2. نشریه پویا

3.  دو ماهنامه «پویشی در علوم انسانی»

4.  دیدار آشنا

5. پرتو سخن

 

معاونت فناوري اطلاعات

معاونت فناوري اطلاعات از سال 1390 تأسيس شد.

نظارت بر پايگاه‌ها و شبکه رايانه‌اي مؤسسه، نظارت بر امور و عمليات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري مؤسسه در زمينه‌هاي برنامه‌ريزي و اجرايي فناوري اطلاعات، مطالعه، ارزيابي و پشتيباني وسائل،  لوازم و ابزار سخت افزاري در جهت بالابردن سطح کارايي بخش‌هاي مختلف مؤسسه، پشتيباني و اجراي کليه امور سمعي و بصري برنامه‌هاي مؤسسه همچون: همايش‌ها، نشست‌ها و برنامه‌هاي تالار، از وظايف و فعاليت‎های اين معاونت است.

معاونت فناوري اطلاعات از اداره کل پايگاه‌ها، اداره کل رايانه، اداره کل رسانه، دفتر مطالعات و تحقيقات فناوري اطلاعات، و مديريت گسترش خدمات فناوري، تشکيل شده است.

تلفن: 32113411-025

 

نشانی

پایگاه

mesbahyazdi.ir

پايگاه اطلا‏ع ‏‌رساني

آثار آيت ‏الله مصباح يزدي(ره)

iki.ac.ir

پورتال جامع اطلاع‏ رساني امام خميني(ره)

farhangi.iki.ac.ir

پايگاه اطلاع‏ رساني معاونت

تربيتي فرهنگي

it.iki.ac.ir

پايگاه اطلاع ‏رساني معاونت فناوري اطلاعات

research.iki.ac.ir

پايگاه اطلاع ‏رساني معاونت پژوهش

edu.iki.ac.ir

پايگاه اطلاع ‏رساني معاونت آموزش

qabas.iki.ir

پايگاه اطلاع ‏رساني روابط عمومي

tabyin.ir

پايگاه اطلاع‌ ‏رساني انجمن فارغ‌‏التحصيلان

hatif.ir

پايگاه اطلاع ‏رساني انتشارات

http://mava.iki.ac.ir

پايگاه اطلاع‌ ‏رساني مرکز مشاوره

dmaaref.iki.ac.ir

پايگاه اطلاع‌‏ رساني دائرة‏المعارف علوم عقلي

library.iki.ac.ir

پايگاه اطلاع ‏رساني مديريت کتابخانه

nashriyat.ir

پايگاه اطلاع ‏رساني نشريات مؤسسه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاونت تربیتی فرهنگی

به منظور تقویت و بهبود امور تربیتی و فرهنگی دانش‌‏پژوهان، کارمندان و خانواده‌‏های آنان، معاونت تربیتی فرهنگی با تشکیل‏ مدیریت‏‌های: فرهنگی، مشاوره، امور دانش‏‌پژوهشی، تربیت مربی اخلاق، سنجش و ارزیابی و تشکیل کمیته طرح وبرنامه، رسالت خود را انجام می‌‏دهد.

هدف اصلی مدیریت فرهنگی، تعالی بخشیدن به سطح آگاهی‏‌های دینی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و زمینه‌‏سازی برای رشد استعداد‌های هنری و پرورش مهارت‏‌های زندگی و ایجاد نشاط روانی و معنوی در دانش‌پژوهان، کارمندان و خانواده‌های محترمشان است.

آشنایی و ترغیب دانش‌‏پژوهان به برنامه‌‏ها و فعالیت‌‏های فرهنگی، ایجاد روحیه‏‌ای با نشاط و شاداب در بین ‏دانش‏‌پژوهان و ارتقای سطح بینش‌‏های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ...  دانش‏‌پژوهان و خانواده‌‏های محترم آنان از مهم‌ترین فعالیت‌‏های مدیریت امور دانش‌‏پژوهی است.

مدیریت مشاوره با الهام گرفتن از آموزه‌‏های دینی و با به‏‌کارگیری شیوه‌‏های نوین علمی، درصدد حل مشکلات رفتاری، روانی و تمهید مهارت‏‌های لازم برای داشتن یک زندگی آرام، سالم و روبه‌رشد در ابعاد مختلف مادی و معنوی برای همه دانش‌‏پژوهان، کارمندان و خانواده‏‌های آنان است.

http://farhangi.iki.ac.ir

025-32113119

 

انتشارات

انتشارات مؤسسه هم اکنون یکی از ناشران بزرگی است که تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب را چاپ و منتشر کرده است و تاکنون هشتاد و سه رتبه کسب نموده که  ده بار به عنوان ناشر نمونه انتخاب شده است. همچنین این انتشارات مرکز پخش بیش از 7 هزار عنوان کتاب در زمینه علوم اسلامی انسانی نیز می‌باشد و در بیشتر مراکز استان‌های مهم، دارای نمایندگی است.

تلفن: 37832193 - 37742326-025

www.hatif.ir

 

آموزش‏‌های آزاد

مرکز آموزش‌های آزاد با هدف آموزش مبانی اندیشه اسلامی، در مؤسسه امام خمینی(ره) تشکیل شده است و تاکنون با برگزاری بیش از 200 دوره با حضور بیش از 500 استاد برجسته، مبانی اندیشه اسلامی و مباحث معرفتی و بصیرتی را برای 86587 نفر از دانشجویان، بسیجیان و نهادهای مختلف برگزار نموده است. همچنین این مدیریت، در راستای جذب و تربیت استادِ مبانی اندیشه اسلامی، تاکنون چندین دوره تربیت مدرس برگزار کرده است.

مرکز آموزش‌‏های آزاد تاکنون دوره‌‏های طرح ولایت دانشجویی، طرح ولایت دبیران، طرح ولایت ویژه نخبگان، طرح ولایت طلاب، طرح بصیرت، طرح طلیعه ولایت، طرح حکمت، طرح معرفت، طرح سلمان، طرح حجاب و عفاف، دوره‏‌های مستقل و ... را در سطح کشور برگزار نموده است.

http://maab.iki.ac.ir

025-32113620


مرکز پژوهشی دائرة‌المعارف علوم عقلی اسلامی

یکی از پروژه‌های بلندمدت پژوهشی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) پروژه تدوین فرهنگ‌نامه‌ها و دائرة المعارف علوم عقلی اسلامی است. بدین منظور مرکزی مستقل با نام «مرکز پژوهشی دائرة المعارف علوم عقلی اسلامی» از سال 1380 به دستور ریاست وقت موسسه مرحوم حضرت علامه آیت‌الله مصباح یزدی (ره) به طور رسمی تاسیس گردید تا متکفل اجرای این پروژه تحقیقاتی گردد.

تدوين دائرةالمعارف‌هاي تخصصي علوم عقلي اسلامي اهداف متعددي را دنبال مي‌کرد که اهداف اصلي اين کار عبارتند از:

  • فراهم آوردن زمينه آشنايي جهانيان با معارف ناب اسلامي به ويژه علوم انساني اسلامي، از طريق تبيين مباني عقلي علوم اسلامي، با زبان عقل که زبان مشترک همه فرهنگ‌هاست؛
  • مقابله با معرفي‌هاي نادرست و احيانا مغرضانه از معارف اسلامي و مباني آن؛
  • ايجاد زمينه پژوهش جامع در زمينه‌هاي تخصصي علوم عقلي اسلامي براي پژوهشگران اين عرصه، از طريق ارائه مقالات دائرةالمعارفي.

025-32137222

http://dmaaref.iki.ac.ir

 

مرکز آموزش مجازی و نیمه حضوری مؤسسه امام خمینی(ره)

مرکز آموزش مجازی مؤسسه امام خمینی(ره)، وابسته به مؤسسه امام خمینی(ره)، در سال 1385 با حضور ریاست وقت مؤسسه مرحوم حضرت آیت ‏‎الله مصباح یزدی (ره) افتتاح شد.

این مرکز برای عموم علاقه‏‌مندان معارف اسلامی (اعم از طلاب و غیرطلاب، خواهران و برادران)، به ارائه خدمات آموزشی می‌پردازد و اهداف آن عبارتند از:

  ترویج جهانی معارف ناب اسلامی؛

  پاسخ‏گویی به شبهاتی در خصوص معارف اسلامی شیعی

  طراحی شیوه‌‏های نوین در آموزش از راه دور

  تلاش در بکارگیری آخرین فناوری‌‏های روز دنیا در تولید محتوای مکتوب

  رشد کمی و کیفی آگاهی مسلمانان جهان از معرفت دین

  همکاری با مراکز دینی جهت ترویج آموزه‌‏های اسلامی

و ...

http://ikvu.ir

025-32908193

 

مرکز مشاوره مأوا

مرکز مشاوره مأوا، وابسته به مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از سال 1378 آغاز به کار کرد. این مرکز با بهره­‌گیری از مشاوران حوزوی دارای تخصص کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های روان­شناسی و مشاوره، به ارائه‌ی خدمات درمانی شامل درمان اختلالات، زوج­‌درمانی، مشاوره‌ی تربیتی و درمانیِ مسائل کودک و نوجوان، مشاوره‌ی پیش از ازدواج و نیز ارائه خدمات روان‌سنجی از قبیل تست هوش، سنجش وضعیت سلامت روان و ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی می‌پردازد.

همچنین این مرکز مفتخر است که تاکنون بیش از 120 محصول شامل کتاب، نشریه، تک نگاره، فلش کارت و لوح فشرده‌ی آموزشی با محتوای روان­‌شناسی و رویکرد اسلامی تهیه نموده است. برگزاری کارگاه‌­های آموزشی در دو سطح تخصصی و عمومی،‌ از دیگر فعالیت­‌های این مرکز می‌­باشد.

http://mava.iki.ac.ir

02532900882

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir