معرفی 24 نشریه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)؛ (معرفی دوفصل‌نامه علمی ـ پژوهشی «انوار معرفت (حکمت عرفانی سابق)»

معرفی 24 نشریه مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

مؤسسه امام خمینی(ره) به عنوان یکی از مراکز مهم علمی کشور در زمینه علوم انسانی اسلامی است که هم اکنون در 15 گروه علمی «معارف اسلامی و اخلاق، ادیان، اقتصاد، تاریخ، تاریخ معاصر، حقوق، فلسفه، کلام، مدیریت، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم تربیتی، علوم سیاسی، علوم قرآنی و عرفان» به تربیت و آموزش طلاب و همچنین به امر تحقیق و پژوهش در این علوم می‌پردازد.

یکی از برکات این امر تولید نشریاتی متنوع در زمینه‌های مختلف علوم اسلامی انسانی است. گروه‌های علمی و همچنین مراکز وابسته به مؤسسه امام خمینی(ره) در حال حاضر به تولید نشریاتی می‌پردازند که عبارت می‌باشند از:

 
 
 
ـ  1 نشریه علمی تخصصی به زبان انگلیسی    Horizons of Thought
 

در این قسمت به معرفی نشریه دوفصل‌نامه علمی ـ پژوهشی «انوار معرفت (حکمت عرفانی سابق)» می‌پردازیم

بر پايه اصول عقلی، معارف دينی و آموزه‌های عرفانی، انسان، هستی و متن دينی دارای مراتبی متعدد و در طول هم هستند كه می‌توان آنها را در دو مرحله كلی ظاهر و باطن رده‌بندی كرد. گر چه عارفان مسلمان همواره معتقد بوده‌اند كه مراتب باطنی هرگز از مرتبه ظاهر جدا نيستد و اين هر دو مراتب، يك حقيقت واحده‌اند، اما وجه همت خود را به كشف و تبيين مراتب باطنی هستی در عرفان نظری، عالم انسانی در عرفان عملی، نظری و متن دينی در تأويل عرفانی قرار داده‌ و در پاسخ به مسائل مطرح در اين سير باطنی، سعی وافری داشته‌اند و به رمزگشایی از هستی، حقيقت انسانی و متون دينی پرداخته‌اند. از اين‌رو، در ميراث عظيمی كه از بزرگان معرفت بر جای مانده است، گوهرهایی پربها در حوزه‌ ساحت‌‌های باطنی موجود است كه تنها با تحقيق و پژوهشی صبورانه و منصفانه امكان دست‌يابی به آنها فراهم می‌آيد.

بر اين اساس، «انوار معرفت (حكمت عرفانی)» در هدف نخست خود به دنبال تبيين اين گونه معارف ارزشمند و در جستجو و يافتن پاسخ پرسش‌های معرفتی عصر حاضر، با رجوع به اين ميراث سترگ است. البته، به يقين عارفان اگر چه از مقام بالایی برخوردارند، اما در بيان حقايق معصوم نبوده‌اند؛ چه بسا در پاره‌ای مواضع در حلّ مسئله يا تبيين حقيقت و يا تأويل متن دينی به خطا رفته ‌باشند. از اين‌رو، اين نشريه از نقدهای منصفانه مبتنی بر روش علمی استقبال می‌كند؛ چه اينكه اين نقد‌های منصفانه را تكميل ميراث عرفان اسلامی دانسته و اميدوار است با چنين نقدهای روشمند، علم عرفان به كمال بيشتری دست‌ يابد.

همچنين بنای «انوار معرفت (حكمت عرفانی)» آن است كه به مباحث وابسته به عرفان همچون فلسفه عرفان، تاريخ عرفان، عرفان ادبی، عرفان تطبيقی، نقد و بررسی فِرَق، تصوف و عرفان‌های نوظهور بپردازد. از اين‌رو، در تمامی اين حوزه‌ها و يا ساير حوزه‌های مرتبط، از دوستداران عرفان و معنويت می‌خواهيم ما را در اين رسالت خطير ياری رسانند و اين نشريه‌ را وسيله‌ای برای بيان انديشه‌های عرفانی و معنوی خود تلقی كنند.

 

صاحب امتیاز: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

مدیر مسئول: حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر علیرضا کرمانی

سردبیر: حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمدحسین شریفی

مدیر اجرایی: حمید خانی

هيئت تحريريه: حجج اسلام و آقایان: آیت‌الله غلامرضا فیاضی، علی امینی‌نژاد، دکتر حسن سعیدی، استاد عسکری سلیمانی امیری، دکتر احمدحسین شریفی، دکتر یارعلی کردفیروزجایی، دکتر محمد فنایی اشکوری، دکتر محسن قمی، دکتر علیرضا کرمانی، دکتر محمدمهدی گرجیان

 

 

پست الکترونیک:  h.e@qabas.net

سایت نشریات مؤسسه امام خمینی(ره)   http://nashriyat.ir

سایت فروشگاه اینترنتی کتاب و مقالات  https://eshop.iki.ac.ir

مشاهده و خرید الکترونیکی مقالات دوفصل‌نامه علمی ـ پژوهشی «انوار معرفت» https://eshop.iki.ac.ir/shop/2/products/16

سامانه ارسال و پیگیری مقالات  http://nashriyat.ir/sendarticle

لينك كانال «مؤسسه امام خمينی(ره)» در ايتا:  https://eitaa.com/iki_ac_ir