سخنان حضرت آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه پیرامون علامه مصباح(ره)

 

آیت‌الله اعرافی:

علاقه حضرت آیت‌الله مصباح یزدی(ره) به امامین انقلاب انگیزه او را برای خدمت به اسلام بیشتر می‌کرد / تلمذ و مجالست با بزرگان حوزه نجف و قم در کارنامه علمی آیت‌الله مصباح یزدی می‌درخشد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین عالم‌زاده نوری معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه که در دفتر مدیر حوزه علمیه برگزار شد، با بیان اینکه حوزه جای بررسی، تحلیل و نقد است و دیدگاه‌های افراد در خیلی از جاها متنوع است گفت: جایگاه بزرگان و مفاخر کشور و دین باید برای نسل امروز بیان شود و از جمله این بزرگان دینی، مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی(ره) است.

آیت‌الله اعرافی در بیان اولین ویژگی مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی(ره) گفت: ایشان دارای رویکرد کلان، جامع، تمدنی، راهبردی و نظام‌مند بودند و همه بزرگان اینگونه نبودند بلکه برخی از بزرگان اینگونه بودند.

وی افزود: ایشان از یک عمق و ظرافت فکری برخوردار بودند و تحلیل‌گر دقیقی بودند و اصطلاحا مو را از ماست می کشید که این دقت و ظرافت ایشان ناشی از ظریف اندیشی و دقت فوق‌العاده ایشان بود و نازک‌ترین مباحث را می‌شناخت و به سرچشمه بحث می‌رسید.

امام جمعه قم در تبیین ویژگی بعدی مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی(ره) گفت: ویژگی بعدی مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی(ره) این بود که  ایشان هم نوآور بودند و هم نقاد بودند و به هرجایی وارد می‌شد حتما چند نکته کلیدی و نو می‌آوردند.

وی افزود: ایشان به دلیل همان نگاه جامع و کلان فکری که عرض شد، نگاهشان امتداد داشت و این امتداد داشتن تا منظومه فکری از ویژگی‌های مهم ایشان بود.

آیت‌الله اعرافی خاطر نشان ساخت: ایشان درک خوب و عمیقی از فلسفه‌های غربی داشت چرا که دنیای غرب منظومه‌هایی از فلسفه تولید کرده است و ایشان با آن منظومه‌ها و ریشه‌ها آشنایی داشت و این آشنایی ساده و سطحی نبود، شهید مطهری هم اینگونه بودند، کاملا با نگاه عمیق آنها را دیده بود و نقد می‌کرد.

وی با اشاره به شخصیت علمی و جایگاه معرفتی آیت‌الله مصباح یزدی(ره)، آثار علمی عمیق وی را مورد توجه قرار داد و افزود: ایشان به امامین انقلاب ارادت خاصی داشتند و همین امر انگیزه او را برای خدمت به اسلام و حضور مؤثر در مجامع علمی دو چندان می‌کرد.

آیت‌الله اعرافی تعلم و تلمذ در پیشگاه بزرگان علمی قم و نجف چون علامه طباطبایی، شهید بهشتی، شهید مطهری ، آیات عظام بهجت، صدر و نیز همنشینی با بزرگانی همچون آیت‌الله جوادی آملی و علامه حسن‌زاده آملی را از نکات مثبت زندگی این عالم فرهیخته برشمرد و افزود: تلمذ  و مجالست با بزرگان حوزه قم و نجف در کارنامه علمی او می درخشد و همین امر از او  شخصیتی سترگ و فرهیخته ساخته بود و  مقبولیت علمی او در حوزه‌های علمیه  و و مجامع دانشگاهی  به‌ویژه در حیطه فلسفه، کلام، تعلیم و تربیت ، سیاست و  عرصه‌های مختلف علمی برای همگان پذیرفته شده بود.

مدیرحوزه‌های علمیه  توجه و تسلط مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی(ره) به فلسفه و تفسیر را عمیق و کلان دانست و گفت: ایشان در حوزه تفسیر و فلسفه که از علوم مهم و پایه و زیرساخت علوم حوزه است نوآور بودند هم فلسفه کلی و پایه و هم در فلسفه مضاف در تفسیر هم گام‌های بلندی برداشته بودند.

وی افزود: ایشان نگاه بین المللی داشتند و با جهان بیرون آشنا بودند؛ همچنین ایشان یک شخصیت به تمام معنا اخلاقی، عاطفی و معنوی بودند و ایشان در پرتو اندیشه امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی یک تفکر اجتماعی و سیاسی داشتند و کسانی هم که نقد و نظری دارند جایگاه ایشان را نباید کوچک بشمارند چرا که کشورها به شخصیت هایشان احترام می گذارند و آن شخصیت های بزرگ را پشتوانه تمدنی خودشان می دانند.

آیت‌الله اعرافی ابراز داشت: مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی(ره) دارای یک نگاه عملیاتی، اجرایی و برنامه‌ریزی بودند و دانشگاه، حوزه و بزرگان ما باید به این مباحث توجه کنند و همه ما باید این پشتوانه فکری و تمدنی خودمان را صیانت کنیم و حرف‌های ضعیفی که این طرف و آن طرف گفته می‌شود نیز تأثیری ندارد.

لينك كانال «مؤسسه امام خميني(ره)» در ايتا:  https://eitaa.com/iki_ac_ir