رئیس شورای سیاستگذاری تولید علوم انسانی اسلامی موسسه امام خمینی(ره) : «هدف از تحول در علوم انسانی ، شناخت حقیقت و کمال انسان و عرضه آن به بشریت است»

رئیس شورای سیاستگذاری تولید علوم انسانی اسلامی موسسه امام خمینی(ره) :
«هدف از تحول در علوم انسانی ، شناخت حقیقت و کمال انسان و عرضه آن به بشریت است»
حجت الاسلام دکتر علی مصباح رئیس شورای تحول علوم انسانی موسسه امام خمینی(ره) در نشست هم اندیشی تحول در علوم انسانی _که شنبه شب درخانه گفتگو دانشگاه تهران برگزار شد_ گفت: اتفاقی که در علوم انسانی رخ داده این است که ما در روش‌‌ها، ارزش‌ها و مبانی علوم، نواقص و اشتباهاتی می‌بینیم که باعث نتایج اشتباه می‌شود. به حکم حقیقت‌جویی، باید این اشکالات را رفع کنیم و به جای آن ها مبانی درست بنشانیم.


به گزارش روابط عمومی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) حجت الاسلام دکتر علی مصباح، افزود: برای ما به عنوان یک مسلمان، حقیقت‌جویی یک ارزش است. این حقیقت به‌وسیله هر کسی کشف شود، برای ما مغتنم است و باید بپذیریم.


عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)ادامه داد: هدف از تحول، دانستن حقیقت انسان است و اینکه آن را به بشریت عرضه کنیم. چرا دنبال تحول هستیم؟‌علت این نیاز که احساس می‌‌کنیم، چیست؟ منظور از تحول چیست؟
حجت الاسلام دکتر علی مصباح در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هدف از تحول در علوم انسانی نه مبارزه با غرب است نه اثبات برتری خودمان به عنوان یک کشور شرقی در برابر استعمار. هدف از تحول، دانستن حقیقت انسان است و اینکه آن را به بشریت عرضه کنیم.
رئیس شورای تحول علوم انسانی موسسه امام خمینی(ره) تصریح کرد: علوم موجود حتی برای ساماندهی مسائل موجود خود غرب نیز ناتوان است؛ چون در شناخت انسان و ارائه دستور‌العمل‌های مختلف برای آن ناقص است و اگر اسم این تحول را اسلامی‌سازی می‌گذاریم از آن روست که اسلام انسان را به‌گونه‌ای تربیت می‌کند که زاویه دید را از تجربه و مادی فراتر می‌برد تا حقایق غیرمادی را هم ببینیم؛ حقایقی که به مربوط به ذات و کمال واقعی انسان است.


حجت الاسلام دکتر علی مصباح در پایان سخنان خود اظهار داشت: بنابر آنچه ارایه شد، تحول علوم انسانی را باید از مبانی شروع کنیم. شناخت انسان باید بر اساس اصول عقلی و نقلی معتبر تبیین شده، مبنای روش علوم انسانی قرار گیرد.

در این نشست که به همت و ابتکار رئیس دانشگاه تهران، دکتر احمد مقیمی برگزار شد، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه و نیز صاحب نظران و فرهیختگان حوزه علوم انسانی حضور داشتند که چند تن از اساتید به نظریه پردازی و ارایه دیدگاه های خود پیرامون تحول در علوم انسانی پرداختند.

 

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_i