آیت الله رجبی در دیدار جمعی از معاونین پرورشی استان‌ها: تربیت اسلامی باید روح عبودیت و تسلیم در برابر خدای متعال باشد

آیت الله رجبی در دیدار جمعی از معاونین پرورشی استان‌ها:

تربیت اسلامی باید روح عبودیت و تسلیم در برابر خدای متعال باشد/ لزوم سرمایه‌گذاری روی بنیان‌های فکری و اعتقادی در تربیت

تربیت اسلامی باید روح عبودیت و تسلیم در برابر خدای متعال باشد و این امر در گرو این است که تربیت از یک پشتوانه معرفتی متقن برخوردار باشد، لذا باید به صورت جدی روی بنیان های فکری و اعتقادی در تربیت سرمایه‌گذاری کنیم.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) آیت الله رجبی در دیدار جمعی از معاونین پرورشی استان ها که در سالن تشریفات این مؤسسه در قم برگزار شد در سخنانی به تبیین اهمیت و جایگاه امور پرورشی در مدارس و لزوم تقویت این بخش پرداختند و گفتند: پرورش برای جامعه ما امری مهم، حیاتی و خطیر است که اگر به خوبی انجام نشود آثار و طبعات منفی زیادی دارد و تحقق آن نیز همت بلندی می‌طلبد.

ایشان افزودند: اینکه امام راحل(ره) همواره تأکید داشتند که اگر تهذیب و تزکیه نباشد علم فایده‌ای ندارد و حتی مضر هم هست نشان از اهمیت و جایگاه والای مباحث پرورشی و تهذیبی دارد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان ساختند: اگر در هر دوره‌ای فتنه‌هایی در جامعه ایجاد می‌شود وقتی به خوبی بررسی می‌کنیم مشاهده می‌شود که منشأ آن فتنه مباحث معرفتی و شناختی بوده است.

آیت الله رجبی با بیان اینکه انجام هر کار و هزینه‌ای برای امور پرورشی و تهذیبی به نوعی سرمایه‌گذاریست تأکید کردند: کار پرورشی کار بسیار بزرگ و اساسیت و هر قدر که انسان بتواند برای آن سرمایه‌گذاری کند و وقت بگذارد زیاد نیست و ضرر ندارد و گذاشتن وقت برای این امر خدمت به اسلام و نظام اسلامیست و اجر و پاداش آن در پیشگاه الهی نیز بالاست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه نباید به بهانه انجام کارهای بزرگ و اساسی از انجام امور دیگر غفلت کرد ابراز داشتند: ما طبعا کارهای جدی و بزرگی داریم که باید آنها را به نحو احسن انجام دهیم اما نباید انجام این کارهای مهم ما را از انجام امور بنیادین واساسی غافل کند بلکه باید با یک تقسیم کار خوب کارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را مدیریت کرد.

ایشان با بیان فرمایشی از علامه مصباح یزدی(ره) مبنی بر داشتن نگاه بلند مدت در انجام کارها خاطرنشان ساختند: علامه مصباح(ره) مکرر به مسئولین می‌فرمودند که ممکن است یک کار خوب و اساسی در دولت شما و دوره مسئولیت شما کفاف ندهد اما در آینده و ده سال بعد می‌توانید اثر مبارک آن کار را مشاهده کنید؛ اکنون نیز شما مسئولین امور پرورشی مدارس می‌توانید با یک برنامه‌ریزی درست ریل آموزش و پرورش را به خوبی تغییر دهید.

آیت الله رجبی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم تربیت خود قبل از تربیت دیگران تأکید کردند: ما نباید از خودمان غافل باشیم، همانقدر که می‌خواهیم بر روی دیگران اثرگذار باشیم باید ابتدا روی خودمان اثرگذار باشیم و خودمان را تربیت کنیم و تا این حقیقت مهم را نچشیده باشیم نمی‌توانیم آن را به دیگران بچشانیم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ابراز داشتند: امروزه تربیت از جهات مختلفی نیازمند کارهای علمی بنیادین است، ابتدا اینکه باید مراقب شبهات در ذهن جوانان باشیم و پاسخ به این شبهات را ابتدا برای خودمان داشته باشیم و سپس آن را برای نسل جوان بیان کنیم.

ایشان با بیان اینکه علامه مصباح یزدی(ره) همواره بر انجام کارهای بنیادین و فکری تأکید داشتند افزودند: تربیت اسلامی باید روح عبودیت و تسلیم در برابر خدای متعال باشد و این امر در گرو این است که تربیت از یک پشتوانه معرفتی متقن برخوردار باشد، لذا باید به صورت جدی روی بنیان های فکری و اعتقادی در تربیت  سرمایه‌گذاری کنیم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در بخش پایانی سخنان خود به برخی نصایح اخلاقی مرحوم آیت الله مصباح یزدی(ره) اشاره کردند و گفتند: آیت الله مصباح(ره) همواره می‌فرمودند که هر وقت برای خدا کار کنیم خداوند متعال فوق تصور ما کمک خواهد کرد، مطمئن‌ترین، سودمندترین و آسان‌ترین راه برای رسیدن به اهداف و موفقیت در کارها توسل به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است به این صورت که هر روز یک توجهی به حضرات معصومین(ع) کنیم و به آنان یک سلام با توجه دهیم که این کار بسیار راهگشا خواهد بود.

خاطرنشان می شود: در ابتدای این دیدار تنی چند از معاونین پرورشی استان‌ها به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود راجع به امور پرورشی و چالش‌های پیش روی این امر پرداختند.

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir