آیت الله رجبی در دیدار رئیس دانشگاه شاهد: بیشترین اشکال به علوم انسانی به مبانی این علوم برمی‌گردد/ برگزاری طرح ولایت موجب تحولات عمیق اعتقادی و معنوی شده است

آیت الله رجبی در دیدار رئیس دانشگاه شاهد:

بیشترین اشکال به علوم انسانی به مبانی این علوم برمی گردد/ برگزاری طرح ولایت موجب تحولات عمیق اعتقادی و معنوی شده است

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در کنار فعالیت اصلی خود که تولید علوم انسانی اسلامی می باشد از دیگر فعالیت ها و برنامه نیز غافل نبوده است و مرکز آموزش مجازی و نیمه‌حضوری فرهنگ و معارف اسلامی را نیز برای ترویج این علوم انسانی اسلامی تاسیس کرده است.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، آیت الله رجبی روز سه‌شنبه در دیدار دکتر احمد چلداوی رئیس دانشگاه شاهد و هیئت همراه که در سالن تشریفات این مؤسسه در قم برگزار شد در سخنانی گفتند: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از بدو ورود دانش پژوهان خود برنامه‌های ویژه‌ای برای آنان تدارک می‌بیند و طرح هدایت تحصیلی که یک برنامه جامع مدیریت حوزه هست در این مؤسسه نیز به خوبی اجرا می‌شود.

ایشان افزودند: در حوزه علوم انسانی اسلامی سند بالادستی خوبی در زمان مرحوم علامه مصباح یزدی(ره) تهیه و تدوین شد که در آن مبانی و مراحل اجرایی شدن علوم انسانی اسلامی به خوبی آمده است و همه فعالیت‌های مؤسسه در جهت پیاده کردن این سند می‌باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان ساختند: همان‌گونه که در بیانات مقام معظم رهبری نیز آمده است بیشتر اشکال این علوم انسانی در مبانی آن است که برپایه سکولار و مادی‌گرایانه بنا نهاده شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزودند: راجع به اسلامی سازی علوم انسانی دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد و ضرورت دارد که این بحث بیشتر منقح شود و در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) نیز جلسات مختلفی برای این کار برگزار می‌شود.

آیت الله رجبی به دیگر فعالیت‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) نیز اشاره کردند و گفتند: مؤسسه در کنار فعالیت اصلی خود که تولید علوم انسانی اسلامی می‌باشد از دیگر فعالیت‌ها و برنامه‌ها نیز غافل نبوده است و مرکز آموزش مجازی و نیمه‌حضوری فرهنگ و معارف اسلامی را نیز برای ترویج این علوم انسانی اسلامی تأسیس کرده است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تأکید کردند: مرکز آموزش‌های آزاد یا همان طرح ولایت با هدف آموزش مبانی اندیشه اسلامی، در مؤسسه تشکیل شده است و تاکنون با برگزاری دوره‌های مختلف با حضور اساتید برجسته، مبانی اندیشه اسلامی و مباحث معرفتی و بصیرتی را برای دانشجویان، بسیجیان و نهادهای مختلف برگزار نموده است که هم به لحاظ اعتقادی و هم معنوی باعث تحول زیادی در شرکت کننده‌های این طرح‌ها شده است.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزودند: یکی از پروژه‌های بلندمدت پژوهشی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) پروژه تدوین فرهنگ‌نامه‌ها و دائرة‌المعارف علوم عقلی اسلامی است. بدین منظور مرکزی مستقل با نام «مرکز پژوهشی دائرة‌المعارف علوم عقلی اسلامی» به همت مرحوم حضرت علامه آیت‌الله مصباح یزدی (ره)به طور رسمی تأسیس گردید تا متکفل اجرای این پروژه تحقیقاتی گردد.

آیت الله رجبی در پایان سخنان خود تأسیس مرکز مشاوره مأوا را از دیگر فعالیت‌های مؤسسه عنوان کردند و خاطرنشان ساختند: مرکز مشاوره مأوا، وابسته به مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) می‌باشد که با بهره‌‌گیری از مشاوران حوزوی دارای تخصص کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره، به ارائه‌ی خدمات درمانی شامل درمان اختلالات، زوج‌‌درمانی، مشاوره‌ی تربیتی و درمانیِ مسائل کودک و نوجوان، مشاوره‌ی پیش از ازدواج و نیز ارائه خدمات روان‌سنجی از قبیل تست هوش، سنجش وضعیت سلامت روان و ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی هم برای دانش‌پژوهان و کارکنان مؤسسه و هم برای خارج از مؤسسه می‌پردازد.

خاطرنشان می شود: دکتر احمد چلداوی رئیس دانشگاه شاهد در ابتدای این دیدار به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در این دانشگاه پرداخت.

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir