آیت الله اعرافی: بی‌شک وجود شریف آیت الله مصباح یزدی نقطه عطفی پیش روی فعالیت‌های نوین حوزه‌های علمیه است

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: نظام اداره حوزه بر اساس پایه‌ها و سنت‌های اصیل و ناظر به نیازهای دنیای معاصر و معطوف به پاسخگویی به نیازهای ایران، نظام اسلامی و جهان شکل گرفته است.

آیت‌الله اعرافی در مراسم عقد تفاهم‌نامه همکاری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی( ره) که در این مؤسسه برگزار شد، ضمن تقدیر از فعالیت‌ها و تعاملات ارزشمند مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) اظهار داشت: در عصر کنونی با هدایت‌های مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی(ره)، راه و مسیری جدید پیش روی مباحث حوزوی گشوده شد؛ همواره قدردان صفای باطن، روح جهادی و انقلابی و تلاش و مجاهدت تمام مدیران و معاونین این مؤسسه هستیم.

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه، نقش تأسیسی و ابداعی آیت‌الله مصباح یزدی(ره) در عرصه‌های نظری و عملی حوزه‌های علمیه و نظام اسلامی را مهم ارزیابی نمود و یادآور شد: اگر در یکصد سال اخیر حوزه‌های علمیه، بخواهیم برخی از نقاط عطف و تحولی را نام ببریم، قطعا وجود شریف آیت‌الله مصباح یزدی(ره) نقطه عطفی پیش روی فعالیت‌های نوین حوزه‌های علمیه است.

وی به نقش آفرینی علما و فرهیختگان حوزوی در گشودن دروازه‌های دانش‌های نوین و بازگشایی آفاق جدید و توسعه مرزهای علوم اسلامی و توجه به قلمروهای جدید علوم انسانی و اجتماعی تأکید کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: آیت‌الله مصباح یزدی(ره) ویژگی خاص و نقش ویژه‌ای در تأسیس نظام‌مند دانشگاه‌های جدید اسلامی با عنوان علوم انسانی ـ اسلامی داشتند؛ مؤسسه امام خمینی (ره) و بسیاری از مراکز علوم انسانی اسلامی کشور در شعاع فکر ایشان گام‌های مهمی را برداشتند.

وی به نقش پیشگامی آیت‌الله مصباح یزدی(ره) و مؤسسه امام خمینی(ره) در پایه‌ریزی و رشد و بالندگی علوم انسانی اسلامی و توجه به نظامات اسلام اشاره کرد و یادآور شد: قلمرو علوم عقلی و فلسفی و تضلع [بهره بسیار بردن (از علم و نظائر آن)] فوق‌العاده آیت‌الله مصباح یزدی(ره)، فصل جدیدی را در تعمیق مباحث فلسفی و رویکردهای نوین با نگاه به فلسفه‌های غربی شکل داد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه روحیه نقادی با تمرکز بر تفسیر و معارف قرآنی را از نوآوری‌های آیت‌الله مصباح یزدی(ره) توصیف کرد و اذعان داشت: ایشان در قلمروهای بنیادین و محوری حوزه جدید، مبدع، مبتکر و صاحب نظر بودند.

وی با اشاره به این که آیت‌الله مصباح یزدی(ره) اهل مدیریت و جریان‌سازی فکری و معرفتی بودند، خاطرنشان ساخت: روح مدیریتی و ساماندهی و طراحی و نیز اندیشه جریان‌ساز و تربیت نیروی ایشان در به کارگیری و شکوفاسازی استعدادها، زمینه‌سازی توسعه بوده و تأثیرات این رویکرد شعاع وسیعی را پوشش داده است.

مدیر حوزه‌های علمیه به ابعاد اخلاقی و معنوی آیت‌الله مصباح یزدی(ره) و درایت‌ها و بصیرت‌های اجتماعی و سیاسی ایشان اشاره نمود و تأکید کرد: باید در مقام عمل و در برنامه‌ریزی‌های حوزوی، قدردان زحمات ایشان باشیم.

وی با تأکید بر این که امیدواریم این تفاهم‌نامه همکاری بتواند در مسیر اهداف متعالی نقش‌آفرینی حوزه‌های علمیه اثربخش باشد، اظهار داشت: نظام فکری اداره حوزه بر اساس پایه‌ها و سنت‌های اصیل و ناظر به نیازهای دنیای معاصر و معطوف به پاسخگویی به نیازهای ایران، نظام اسلامی و جهان شکل گرفته است.

یادآوری می‌شود موضوعات مورد تفاهم در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، رسانه‌ای، بین‌المللی و موارد دیگر می‌باشد

.

 

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir