آیت‌الله رجبی: اشتغال مطالبه خدا از بشر است

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره): اشتغال مطالبه خدا از بشر است

آیت‌الله رجبی با بیان اینکه اشتغال مطالبه خدا از بشر است، عنوان کرد: خدایی که انسان را خلق کرده از او این مطالبه را دارد که جامعه و جهان را آباد کند.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی دانشگاه قم، آیت الله محمود رجبی در روز 3 مردادماه در اختتامیه رویداد ملی هجرت اشتغال‌آفرینی که در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، بیان کرد: خداوند متعال در آیات شریف قرآن فرمودند همه هستی برای انسان و امتحان انسان آفریده شده است و در کارزار عمل نیکوکارترین‌ها مشخص خواهند شد.

وی با بیان اینکه فلسفه آفرینش انسان عبادت است، گفت: عبادت چیست؟ اهل بیت(ع) فرمودند نُه دهم عبادت، کار و اشتغال است و این یعنی همه عبادت‌های دیگر تنها یک دهم است، باید به عظمت اشتغال‌زایی و تلاش در این زمینه از منظر دینی بیاندیشیم.

آیت‌الله رجبی به اهمیت قدردانی از نعمت‌های الهی تأکید کرد و افزود: اشتغال مطالبه خدا از بشر است، خدایی که انسان را خلق کرده از او این مطالبه را دارد که جامعه و جهان را آباد کند.

وی ادامه داد: استخراج ذخایر آفرینش با کار و تلاش ممکن است، اشتغال هم نُه دهم عبادت است و هم فلسفه افرینش انسان است، دانستن ارزش اشتغال مهم است زیرا هر قدر انسان عظمت کارش را درک کند نشاط، انگیزه و تحمل سختی‌ها برای او بیشتر می‌شود و ممکن است به جایگاهی برسد که از سختی‌ها لذت ببرد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: خداوند گاهی در پیش پای انسان فرصت‌هایی قرار می‌دهد که انسان از آن غافل است، اهل بیت این فرصت‌ها را اینگونه معرفی کرده‌اند که گویی نسیم رحمت الهی می‌وزد، می‌فرمایند رصد کنید که این نسیم‌ها در کجاست و خودتان را در مسیرشان قرار دهید، زیرا اگر در معرض این نسیم قرار گیرید موفق خواهید شد.

وی در رابطه اهمیت اشتغال‌آفرینی بیان کرد: در نگرش دین به اشتغال کسانی که اشتغال‌آفرینی می‌کنند کارگزاران خدا این امر مقدس هستند در آیات و روایات اشتغال‌زایی جهاد در راه خداست.

آیت الله رجبی با اشاره به اهمیت کسب و کار در سیره اهل‌بیت(ع) بیان کرد: زمانی که امیرالمؤمنین (علیه السلام) هنوز مسئولیت اداره جامعه را نداشتند، در زمینه اشتغال فعال بودند، همچنین پیامبر فرمودند دست کسی که کار می‌کند را می‌بوسند؛ امام باقر(ع) انقدر اهل کار و تلاش بودند که دوستان و دشمنان از او در تعجب بودند.

استاد رجبی با اشاره به اثرگذاری اشتغال بر حوزه‌های مختلف بیان کرد: لازم است عالمان علوم انسانی اشتغال را تحلیل کنند، برای مثال بسیاری از مشکلات روانی از اشتغال است این اشتغال در ابعاد جامعه‌شناختی، تربیتی، سیاسی، بین‌المللی و همه زمینه‌ها اثر گذار دارد.

وی بیان کرد: برای موضوع با این عظمت که یک کار ملی و سرنوشت‌ساز است باید پنج عامل در جامعه محقق شود که اولین عامل فرهنگ‌سازی است.

آیت الله رجبی با اشاره به فرهنگ‌سازی ایجاد شده در پی رویداد ملی هجرت اشتغال‌آفرینی بیان کرد: اگر در جامعه اشتغال‌آفرینی فرهنگ‌سازی نشود در این زمینه موفق نخواهیم شد و اگر فرهنگ‌سازی معکوس صورت گیرد، انگیزه اشتغال‌زایی کاسته خواهد شد و آسیب‌های بسیاری دامن‌گیر می‌شود.

وی افزود: عامل دوم دانش‌بنیان‌بودن اشتغال است، علم چراغ راهی است که مسیر را نشان می‌دهد؛ در رویداد هجرت اشتغال‌آفرینی به‌جهت ارتباطی که با دانشگاه و دانشجو ایجاد شد، سرآغاز ایجاد بعد دانش‌بنیانی بود.

عضو جامعه مدرسین ادامه داد: عامل سوم هم‌افزایی است؛ همکاری، همیاری و همدلی می‌تواند این چنین فعالیت‌هایی را محقق کند.

وی افزود: همه جامعه و مسئولین باید تلاش کنند که این هم‌افزایی روی دهد و اگر روی دهد، در فرصت کوتاه‌تر و با هزینه کمتر، نتیجه بهتری خواهیم داشت.

آیت الله رجبی بیان کرد: عامل دیگر عمل است، دانش راه را نشان می‌دهد ولی عمل است که به مقصد می‌رساند؛ باید با روحیه جهادی عمل کنیم، شما نیز باید با تمام توان ایده خود راپیگیری کنید.

وی با اشاره به توصیه علامه مصباح یزدی(ره) مبنی بر اینکه عامل مهم خالصانه کار کردن و نیز توسل به اهل بیت(علیهم‌السلام) است، بیان کرد: کار اگر خالصانه شود خداوند آن را پیش می‌برد، لذا سعی کنید کارتان را خالصانه انجام دهید. علامه مصباح(ره) می‌گفتند هرجا کار را خالصانه انجام دهید خدا فوق آرزوهای ما آن را ثمر می‌دهد، در مقام اقدام و عمل زمینه را فراهم می‌کند و موانع را برمی‌دارد.

وی با اشاره به تأکید علامه مصباح(ره) بر اینکه در سنت خدا هر چیز به واسطه ائمه داده می‌شود، گفت: یک سلام با توجه به اهل بیت(ع) کارساز است، سریع‌ترین و نتیجه بخش‌ترین راه توسل به اهل بیت(ع) است.

 

گفتنی است اولین رویداد ملی اشتغال‌آفرینی به همت دانشگاه قم و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی یک هفته و با حضور 20 استاد کارآفرینی در دانشگاه قم برگزار شد.

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir