آیت‌الله رجبی؛ مدیریت و نظارت فضای مجازی باید مورد توجه جدی قرار گیرد

آیت الله رجبی؛

«مدیریت و نظارت فضای مجازی باید مورد توجه جدی قرار گیرد»

رییس مؤسسه آموزشی و پژهشی امام خمینی (ره) گفت: فضای مجازی یک نعمت الهی و یک فرصت گران بهاست که عدم استفاده و استفاده نادرست از آن، هر دو کفران نعمت است.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) وی افزود: معتقدم باید استفاده بهینه و حداکثری از فضای مجازی داشت و توجه جدی به مدیریت آن کرد. مدیریت درست فضای مجازی، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و موتور جستجوگر ملی همه از مواردی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی از آغاز تأسیس شورای عالی مجازی مکرر به آن توصیه و تأکید کرده‌اند. هرچند که کار چندانی و ـ در برخی موارد ـ تقریباً هیچ کاری در این زمینه انجام نشده است.

وی استفاده بهینه و حداکثری از فضای مجازی را منوط به مدیریت صحیح عنوان کرد و با بیان آخرین وصیت امیرالمومنین علیه السلام اظهار داشت: آن حضرت بعد از توصیه به تقوی، تاکید به نظم در کارها دارند؛ مدیریت یعنی همین نظم بخشی. فکر نمی‌کنم کسی تصویر درستی از مدیریت فضای مجازی داشته باشد و خواهان سعادت جامعه و ارتقای فرهنگ ملی و دینی هم باشد، اما با مدیریت فضای مجازی از سوی نظام جمهوری اسلامی مخالفت کند.

وی افزود: نکته مهم‌تر در این زمینه این است که فضای مجازی در کشور ما و در جهان بدون شک مدیریت می‌شود و ما در هیچ کجا، فضای مجازی بدون مدیریت نداریم. حتی اگر دولت فضای مجازی را بدون مدیریت و بطور مطلق آزاد بگذارد، دیگران مدیریت آن را بدست می‌گیرند. به نظر بنده در حال حاضر فضای مجازی ما بدست دشمنان نظام مدیریت می‌شود که در قالب های مختلف همچون: پیام رسان ‌ها، شبکه‌های اجتماعی و دیگر پلتفرم‌های مجازی بر فضای مجازی ما احاطه و تسلط دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به دشمنی شبکه اینستاگرام با شهید سرافراز قاسم سلیمانی، ادامه داد: هرکسی در صفحه خود در این رسانه مطلبی، عکسی و حتی نامی از این شهید عزیز ببرد، سریعاً مسدود و از دسترس خارج می‌شود. بنابراین وضع موجود که حاصل مدیریت دشمن است، ضد فرهنگ و ضد ملت است و موجب آسیب در عرصه‌های مختلف امنیتی، اخلاقی، دینی و فرهنگی و حتی سیاسی و اقتصادی در جامعه شده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متولیان فضای مجازی کشور نباید ترک فعل و کم‌کاری‌ای که مسئولان و متولیان گذشته داشته‌اند و منتهی به مشکلات فراوان و سهمگین شده است، ادامه دهند و با همت و تلاش مضاعف و مشارکت جوانان نخبه و انقلابی، عقب ماندگی‌های گذشته را جبران کنند. متأسفانه برخی از مسئولین در بعضی از پست‌هاحضور دارند و مواضع خود را تغییر نداده‌اند.

وی تأکید کرد: به نظر بنده اگر غیرت دینی همراه با عقلانیت در همه متولیان فضای مجازی گذشته وجود می‌داشت شبکه ملی اطلاعات چندین سال قبل به طور کامل راه اندازی شده بود. برخی مسئولان با سؤمدیریت، با ترک فعل و فعل معارض به جای استفاده حداکثری و بهینه از فضای مجازی، آن را به قتلگاه جوانان تبدیل کرده‌اند.

آیت‌الله رجبی تصریح کرد: بنده ضمن تشکر از آیت‌الله رییسی ـ که به ایشان ارادت دارم و مایه افتخار ماست ـ می‌دانم که دغدغه مدیریت فضای مجازی را دارند، با کمال احترام عرض می‌کنم که باید مسئولان از عمق جان معتقد به ارزش‌ها و آرمان‌های اسلام و امام (قدس سره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و دغدغه‌مند به فرهنگ دینی و ملی در رأس سازمان های مربوط قرار گیرند و موظف شوند که در کوتاه‌ترین مدت، مدیریت فضای مجازی را اصلاح و امکانات و زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را فراهم سازند.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) افسار گسیختگی محتوای فرهنگی در فضای مجازی را خطرناک برشمردند و با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در جمع قوه قضائیه مبنی بر مبارزه جدی با فساد، جلوگیری از تضییع حقوق عامه و مراقبت از امنیت روانی مردم اظهار داشت: فضای مجازی مدیریت نشود در هر سه زمینه آسیب رسان است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب دغدغه های جدی و موکد برای فضای مجازی دارند، در دیدار نمایندگان آخرین دوره مجلس شورای اسلامی می‌فرمایند؛ «مسئله مدیریت فضای مجازی جز مسائل مهم است که این مسئله، مسئله‌ی بلند مدت هم نیست، مسئله‌ی کوتاه مدت و میان مدت و جز وسایل نزدیک ماست.

آیت‌الله رجبی در پایان سخنان خود تأکید کرد: مجلس انقلابی باید انقلابی عمل می‌کرد و این رهنمود را جدی می گرفت و ما باید امروز ثمره عمل مجلس را می‌دیدم که لازم است دولت با لایحه جامع خود در خصوص مدیریت و نظارت برفضای مجازی کشور، تکلیف طرح مجلس را مشخص کند.

کانال روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) را در پیام‌رسان‌های ایتا، سروش، بله و روبیکا دنبال فرمایید:
 ایتا
 https://eitaa.com/iki_ac_ir
 سروش
 https://splus.ir/iki_ac_ir
 بله
 https://ble.ir/iki_ac_ir
 روبیکا
 https://rubika.ir/iki_ac_ir