علامه مصباح: درس سیدالشهدا (ع)، صرف نظر کردن از برخی منافع به خاطر خداست

به گزارش پایگاه روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به نقل از اطلاع رسانی آثار آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در جمع تعدادی از رؤسای کلانتری‌های سراسر کشور با بیان این که یکی از آموزه‌های قرآنی این است که آدمی در این دنیا در حال داد و ستد و معامله دائمی است، ادامه داد: بر اساس آیات قرآن، برخی انسان‌ها هستند که از زندگی شان سود می‌برند و در تجارت خود ضرر نمی‌کنند؛ اما برخی دیگر، تجارتشان سودی ندارد و نهایت آن به بدبختی می‌انجامد.
آیت الله مصباح یزدی با اشاره به آیات متعددی از قرآن کریم در مورد انواع تجارت انسان‌ها در دنیا اظهار داشت: گاهی خداوند انسان‌ها را به تجارتی راهنمایی می‌کند که از عذاب الیم رهایی یابند و گاهی خداوند متعال خریدار می‌شود و جان انسان‌ها را می‌خرد و در عوض بهایی به ارزش سعادت ابدی به آن‌ها می‌دهد. طبیعتا تجارت پرسودی است که آدمی چند سال زندگی اش را بدهد و به جای آن میلیاردها سال بلکه بی نهایت سال، زندگی همراه با سعادت دریافت کند.
وی افزود: انسان دائم عمر خود را در راهی صرف می‌کند و در واقع معامله می‌کند؛ همچنین اموال نیز نهایتا تا هنگام مرگ تحت مالکیت ما هستند؛ لذا باید ببینیم در این معامله ها، در مقابل داده‌های خود، چه دریافت می‌کنیم؟ آیا آنچه گرفته ایم ارزش آنچه داده ایم را دارد؟ در واقع خداوند بارها در آیات قرآن کریم به انسانها آگاهی می‌دهد که مراقب باشید که چگونه معامله می‌کنید؟ حال که مجبور به معامله عمر و مال خود هستید؛ حداقل با کسی معامله کنید که سودی داشته باشد.